Cewka moczowa – dalszy opis

Poniżej łuku łonowego (w części, która na tablicy oznaczona jest na biało), między gruczołem krokowym a ciałem jamistym (zakreskowanym liniami poziomymi), cewka moczowa zmieniając kierunek przechodzi przez mięśnie dna miednicy i zamienia się w swoją część kroczową. Część ta, leżąca ponad kroczem, przebiega przez korzeń członka i ma kierunek poziomy, ale lekko wznoszący się do góry, W okolicy drugiego zagięcia, tyra razem skierowanego ku dołowi – a więc tam, gdzie zaczyna się swobodnie zwisający penis – rozpoczyna się prąciowa część cewki moczowej w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Druga i trzecia część, jak widać to na tabl. V, mieszczą się wewnątrz ciał jamistych. W medycynie praktycznej oznacza się je jako „przednią cewkę moczową”, podczas gdy tylną i ku dołowi przebiegającą część mieszczącą się wewnątrz miednicy nazywa się „tylną cewką moczową”. Przednia cewka moczowa ma długość około 15 cm, gdy członek jest wiotki. Jej zagięcie skierowane ku dołowi może być łatwo wyrównane przez uniesienie członka. Następuje to samoistnie w czasie erekcji. Ijdy członek znajduje iii: w sianie wzwoclu, przednia cewka moczowa (rozciągającą sir: wiąz z ciałami jamistymi) unosi się lekkim lukiem ku górze, W żołędzi rozszerza się ona, po czym przy samym ujściu, na szczycie żołędzi, znowu się zwężą i tworzy szparę pionowej: jest to najwęższe miejsce w .całym przebiegu cewki moczowej.

W przedniej cewce moczowej znajduje się dość dużo małych gruczołów śluzowych, które wraz z obydwoma gruczołami Cowpera (są wielkości grochu, a ich położenie i kanały -wyprowadzające uwidocznione są na tabl. V, nr 12)’pod wpływem podniecenia seksualnego wydzielają matą ilość alkalicznego, przejrzystego, rzadkiego i bardzo śliskiego śluzu. Wydzielanie to, przypominające wydzielanie śluzu przez gruczoły przedsionkowe kobiety, ma znaczenie praktyczne: czyni żo- łądź śiiską, co ułatwia wprowadzenie członka do pochwy. Poza tym, ponieważ cewka moczowa po przepływne dość kwaśno reagującego morzu zawiera płyn, którego reakcja nie jest korzystna dla plemników, poprzez wytworzenie w niej reakcji alkalicznej czyni dogodnym przejście dla nasienia. Pierwsze oddziaływanie śluzu uważam jednak za ważniejsze, dlateęo że niewielka ilość morzu, który może pozostawać w cewce, nie ma większego znaczenia wobec dość znacznej ilości nasienia (które w dodatku przechodzi przez cewkę bardzo szybko).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>