Pochwa w czasie ciąży

W czasie ciąży zdolność resorpcyjna zwiększa się wskutek silniejszego przekrwienia i wilgotności ścian pochwy. Z lego samego powodu ściany te są wtedy nabrzmiałe, miękkie, podatne na rozerwanie oraz mogą silnie krwawić nawet przy nieznacznych uszkodzeniach. Podobne zmiany zachodzą również w zewnętrznych narządach płciowych, przy czym wr następstwie nabrzmienia tkanek wargi większe odsuwają się zwykle od siebie, tak że srom staje się mniej lub więcej widoczny.

Pochwa wr czasie ciąży jest nie tylko bardziej rozciągliwa, lecz staje się szersza i dłuższa, tzn. ściana jej powiększa się. Biorą w tym udział wszystkie tkanki pochwy, Ce! naLury jest przy tym jasny: należy stworzyć drogę dla przedostania się noworodka, aby – w miarę moż.liwości – nie doszło do uszkodzenia jego tkanek wskutek urazu porodowego.

Nieco uwagi należy zwrócić na zmiany pochwy i sromu pojawiające się w starczym wrieku. Najczęściej występują one dość późno (zwłaszcza u kobiet nadal aktywnych seksualnie), mimo że w następstwie wielokrotnych porodów pojawiają się dostrzegalne oznaki „zużycia”, jak wygładzenie fałd oraz rozszerzenie i zwiotczenie ścian pochwy. Zmianom tym można skutecznie zapobiegać w powyżej opisany sposób, tj, poprzez dokładne zeszycie najdrobniejszych nawet pęknięć oraz intensywne ćwiczenia muskulatury miednicy.

Typowe zmiany starcze polegają na zmniejszeniu się elastyczności, spłaszczeniu sklepień pochwy, oraz zaniku i zbli- znowaceniu ścian pochwy, które stają się gładkie, bardzo cienkie i łatwo ulegają pękaniu. W tym sianie pochwa ulega znacznemu zwężeniu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>