Niedostateczna pobudliwość przy spółkowaniu

Środek zwilżający powinien być czysty (patrz strona 160), podobnie jak narządy płciowe obojga małżonków. Czystość wymagana jest nie tylko ze względów estetycznych, lecz i dlatego, że obecność brudu w miejscu, które może krwawić, stwarza niebezpieczeństwo powstania zakażenia.

Teraz przeważnie następuje t.zw. miesiąc miodowy, który jest czasem nauki. Wśród poważnych, rzeczowych autorów – mężczyzn i kobiet – istnieje zadziwiająca zgodność co do tego, że kobieta na naszym obszarze kulturowym i w obecnym stuleciu musi się uczyć odczuwania rozkoszy seksualnej i dopiero po pewnym czasie zdolna jest do osiągnięcia orgazmu. Akurat w momencie, gdy to piszę, listonosz przyniósł mi czasopismo Zentralblatt für Gynäkologie, w którym referowany jest artykuł Edelberga i Galanta o tych, i pokrewnych zagadnieniach .

Badacze ci sądzą, że niedostateczna pobudliwość przy spół- kowaniu w począlkowym okresie aktywnego życia seksualnego jest objawem fizjologicznym, a więc normalnym. Bowiem kobieta najprzód uczy się odczuwania rozkoszy i orgazmu. Częstość przejściowej, niedostatecznej pobudliwości może wynosić – według ich danych – prawie sto procent.

Mimo że ocena -wydaje się przesadzona, i że dałoby się opuścić parę procent – nie zmienia to faktu, że kobieta musi się uczyć nie tylko tego jak zachowywać się przy stosunku, ale przede wszystkim tego co odczuwać. Nie ma więc żadnej wątpliwości co do tego, że „miesiąc miodowy” istotnie oznacza dla niej czas nauki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>