Nieczystość miesiączkującej kobiety

W zupełności zdaję sobie sprawę, że wkroczyliśmy w dzie- dzmę, w której tkwi wiele zagadek i zasadzek, dlatego tym razem nie chciałbym jej zgłębić, lecz nie mogę jej tez całkowicie pominąć

Godne jest uwagi, że poważni współcześni badacze, jak np. Aschner, widzą w menstruacji zjawisko odiruwania. oczyszczające krew, Odżywają więc na nowo prastare wierzenia (których kobiety nigdy nie chciały się wyrzec) o ..oczyszczaniu miesięcznym”, Nie da się bowiem zaprzeczyć, że płyn miesiączkowy jest rzeczywiście wydzielina błony śluzowej macicy, która zmieszana z krwią opuszcza macicę.

Czyżby więc dawne ujęcie o ,,nieczystości” miesiączkującej kobiety pozwoli się potwierdzić przez badania naukowe? Dużo daje do myślenia fakt, że ujęcie to występuje u tak wielu narodów i w tak wielu religiach – i to od najdawniejszych czasów aż do dzisiejszego dnia. 1 na dodatek przy ocenie tego zjawiska należy wziąć pod uwagę fakt, że kobiety nigdy nie mogły się pozbyć przekonania, że ciasto upieczone przez miesiączkującą kobietę – nie rośnie: kompot przez nią przyrządzony – psuje się, podobnie jak. przyrządzone przez nią konserwy.

Jako lekarze jesteśmy sceptykami. Prawdopodobnie mamy przesadne skłonności do przekonania, że zjawiska, których nie potrafimy wyjaśnić – nie istnieją. Iftfratego też przekazane nam tradycją podania i poglądy włożyliśmy między bajki.

W ostatnim czasie jednak znowu podnoszą się głosy lekarzy, którzy na podstawie systematycznych badań stwderdzają, że powyższe ludowe wierzenia nie są całkowicie nieuzasadnione, gdyż trucizny wydzielane w czasie miesiączki usuwane są z organizmu nie tylko na tej drodze, lecz również w inny sposób, np. przez gruczoły potowe. Zagadnienie to jest jeszcze dalekie od rozwiązania, dlatego trudno jest wyłuskać ziarno prawdy z wielu różnorodnych mniej lub bardziej fantastycznych przesądów i zabobonów. Tym bardziej, że w tego rodzaju badaniach istnieją lak liczne źródła błędów, że nie pozwalają uznać za pewne wyników tych badań. Jedynie kontynuacja różnego rodzaju badań, i to systematycznie kontrolowanych celem usunięcia błędów, pozwoli na wyjaśnienie zagadnienia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>