Menstruacja – dalszy opis

Pewną oznaką „zbyt dużej” ilości krwi jest obecność skrzepów krwi w wydalinach, zwłaszcza gdy są tego spore kawałki. Właściwością wydalin miesiączkowych jest to, że krew pozostaje w stanie płynnym wskutek mieszania się ze śluzem oraz substancjami przeciwdziałającymi krzepnięciu, a znajdującymi się w wydzielinie macicy. .Jeśli krwawienie jest zbyt silne, wówczas powyższych substancji nie wystarcza, aby utrzymać krew w stanie płynnym i tworzą się skrzepy w formie bryłek.

Wydaliny miesiączkowe mają charakterystyczny zapach, który zostaje jeszcze wzmocniony przez wzmożoną w tym czasie ilość wydzielin produkowanych przez różnorodne gruczoły, a uchodzących do sromu. Zrozumiale jest, że najmniejsze zaniedbanie czystości, wskutek dużej ilości bakterii znajdujących się w wydalinach miesiączkowych – powoduje roz- kład wydalin, a co za tym. idzie, rzeczywiście przykry zapach. Rozkład ten sprzyja także powstawaniu stanów zapalnych sromu i okolicy, tym bardziej, że stałe zwilżanie tych miejsc przez wypływające wydzieliny oraz tarcie ich przez mokre podpaski lub tampony pochwowe i tak prowadzi do podrażnień miejscowych, a zewnętrzne narządy płciowe, wskutek wzmożonego przekrwienia ich tkanek, są podatne na powstawanie stanów zapalnych.

Wzmożone przekrwienie narządów płciowych w czasie miesiączki jest wyraźnie dostrzegalne. Srom jest bardziej zaczerwieniony, wargi sromowe duże wykazują lekkie obrzmieme i są wywinięte nieco na zewnątrz – podobnie jak dzieje się to przy pewnym stopniu podniecenia seksualnego. Pochwa częslo jest lekko podbarwiona na kolor niebieskawy. Macica jest nieco większa i pulchniejsza. Zarówno zewnętrzne, iak i wewnętrzne narządy płciowe ulegają łatwo skaleczeniom.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>