Jama macicy – dalszy opis

Jama macicy wyścielona jest błoną śluzową obficie zaopatrzoną w gruczoły. Błona ta odgrywa ważną rolę w zagnieżdżaniu się i odżywianiu jaja. Rolę tę może spełniać dzięki możliwości odpowiedniej zmiany swej budowy.

Do zadań powyższych błona śluzowa macicy przygotowuje się co miesiąc (a właściwie co 4 tygodnie), przy czym zmiany budowy są bardzo duże. Jeśli przygotowanie to okaże się zbędne, gdyż jajo nie zostało zapłodnione, nabrzmiała i prze- rośnięta biona śluzowa w szybkim tempie złuszeza się i zostaje wydalona na zewnątrz razem z krwawą wydaliną. Proces Lego wydalania nazywa się miesiączką (menstruacją).

Jedynie dolna warstwa błony śluzowej pozostaje nie zlus2- czdna. Przez jakiś czas pozostaje ona w stanie spoczynku, do czasu aż pojawią się nowe przygotowania do przyjęcia jaja w postaci nowego przerostu i nabrzmienia. Jeśli okaże się to daremne, gdyż nie dochodzi do zapłodnienia, znowu zaczyna się ona łuszczyć i pojawia się miesiączka. W ten sposób zjawiska powyższe powtarzają się w dojrzałym wieku w regularnych odstępach czterotygodniowych, i – o ile nie zostaną przerwane przez ciążę – tworzą cykl menstruacyjny.

W następnym rozdziale omówimy je obszernie, przy okazji rozpatrywania związków miesiączkowania z pozostałymi regularnie zachodzącymi cyklicznymi wahaniami procesów życiowych kobiety, które uzależnione są od czynności jajników.

Set ana mięśniowa macicy ma szerokość ok. 1 – 1,5 cm i w zakresie trzonu jest ona najgrubsza. Mięsień macicy posiada znaczną silę, która ujawnia się najwyraźniej w czasie olbrzymiego wysiłku związanego z porodem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>