Jajniki zawierają około 100 000 zawiązków

Ciaiko żółte rozwija się z pęcherzyka Graafa, który pozostaje po jaju wydostającym się z jajnika. Jeśli jajo zostaje zapłodnione, ciałko żółte powiększa objętość i pozostaje aktywne w czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży: w tym właśnie okresie chroni ono rozwój zarodka i pomaga w uniknięciu poronienia. Po tym czasie ciałko żółte zaczyna zanikać, a wytwarzanie nadal koniecznego – i to w coraz większej ilości – progesteronu przejmuje na siebie łożysko na cały pozostały okres ciąży. Jeśli jajo nie zostanie zapłodnione, wówczas ciałko żółte staje się coraz mniejsze, a w końcu zanika: ustaje również jego oddziaływanie. I znowu pojawia się miesiączka, rozpoczynająca na nowo cały cykl dojrzewania, owulacji i zapłodnienia – lub niezaplodnienia – aż do czasu wystąpienia ciąży lub okresu następowego nieciążo- wego.

Jajniki zawierają około 100 000 zawiązków. Każde dojrzałe jajo stanowi maleńką kuleczkę o przekroju 5 mm, a w życiu kobiety, w każdym miesiącu przez okres okoio 30 lat dojrzałe przechodzi przez jajowód do macicy. Jeśli dojrzałe jajo zostaje w czasie tej wędrówki zapłodnione, rozpoczyna się ciąża. Jeśli nie zostanie zapłodnione, zanika przed następną menstruacją. Natura wydaje się być przy tym niezwykle rozrzutna: ok. 98 000 jaj w ogóle nie dojrzewa, a z pozostałych jedynie około 400 osiąga pełną dojrzałość, przy czym zazwyczaj mniej niż 6 zostaje zapłodnione. U mężczyzny spotykamy jeszcze większą „rozrzutność”: w czasie jednego wytrysku wydobywa się 200-300 milionów plemników, z których tylko jeden jedyny potrzebny jest do zapłodnienia. Rozrzutność powyższa nie jest niczym szczególnym u ludzi, gdyż w przyrodzie występuje ona ogólnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>