Jądro – dalszy opis

W pełni rozwinięte jądro ma długość 4 – 4,5 cm (najwyże1: 5 cm) oraz szerokość i grubość 2 – 2,8 cm. Waży 35 – 26 g. Lewe jadro jest większe. Położenie ich jest takie, że w pozycji stojącej odróżnia się biegun górny i dolny jądra. Naczynia krwionośne i nerwy znajdują się na tyinej jego ścianie. Obok naczyń Jeży najądrze, które w kształcie podłużnego wału – obejmuje jądro od góry i tyłu. Głowa najądrza (nr 17) znajduje się na górnym biegunie jądia (nr 18). Obydwa te narządy są ściśle połączone, gdyż kanaliki jądra przechodzą w kanaliki najądrza. Ogon najądrza (nr 22) przechodzi na do nym biegunie jądra w zginający się ku Lylowi nasię- niowód.

Jądro podzielone jest na stożkowate placiki przez różne, regularnie ułożone przegródki. W każdym placiku znajduje się kłębek delikatnych, krętych, ściśle przeplatających się kanalików, w których tworzą się plemniki. Kanaliki te są tak wąskie, że może się przez nie przedostać najwyżej gruby włos. W miejscu, w którym spotykają się wierzchołki piacików, kanaliki kręte przechodzą w proste, łączą się ze sobą, tak że z jednego płacika jądra wychodzi tylko jeden kanalik. Kanaliki z wszystkich piacików uchodzą do siatki jądra, znajdującej się jeszcze w obrębie jądra, lecz przechodzącej w system kanalików głowy najądrza. Kanaliki tego systemu znowu są kręte, lec/. łączą się u góry w jeden jedyny kanał, który w licznych zwojach schodzi w dól, tworząc trzon i ogon najądrza: z ogona przechodzi on w nasieniowód biegnący ku tyłowi i zaginający sic ku górze, Schematyczny przegląd powyższych narządów przedstawiony jest na tabl. V[.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>