Estrogeny i progesteron

Obecnie należy sobie uprzytomnić uprzednio wspomnianą możliwość, że stosunek płciowy odbywający się w tym czasie może bezpośreclnio spowodować pęknięcie pęcherzyka. Dalej należy również pamiętać o omówionym poprzednio rozdziale, dotyczącym istnienia korzystnych dla plemników' warunków życiowych w pochwie (mniejsza zawartość kwasu, która sprzyja czynnościom plemników). W’ końcu należy rozważyć, jakie zmiany w narządach płciowych oraz w całym organizmie, związane z owulacją, umożliwiają zapłodnionemu jaju najlepsze warunki prawidłowego rozwoju. Wtedy dopiero zrozumiemy, w jak doskonały sposób natura pozwala na wzajemne zazębianie się tych zjawisk, aby osiągnąć sw’ój cel, tj. rozmnażanie się, oraz związane z nim utrzymanie gatunku.

W cyklu jajnikowym uczestniczą dwie grupy hormonów: estrogeny i progesteron. Pod wpływem przysadki mózgowej (hypophysis cerebri) jajnik wytwarza hormon estrogenny – estradiol. Wpływa on na wzrost i dojrzewanie jaja aż do chwili, gdy – po przebiciu powierzchni jajnika oraz gotowe do zapłodnienia – dostaje się ono do jajowodu. Progesteron przygotowuje macicę do przyjęcia i utrzymania zapłodnionego jaja. Jak już wspomnieliśmy, zdarzenia powyższe mają miejsce w połowie między dwiema menstruacjami: znamy je pod nazwą jajeczkowania (owulacji). Najdogodniejszy do zapłod- nienia czas znajduje się pomiędzy dwiema miesiączkami – na dwa dni przed, jak i po owulacji. Tydzień przed miesiączką, jak i tydzień po niej stanowią tzw. „pewny okres’1. Nazwa ta jest fałszywa, ponieważ owulacja może – okazyjnie – pojawiać się w każdym dniu cyklu. Jeśii pojawiła się owulacja, wówczas rozpoczyna działalność drugi hormon – progesteron. Jest on wytwarzany przez ciałko żółte (corpus lułeum).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>