Pierwsze miesiące ciąży

Na dowód, że powyższa zmiana temperatury ciała spowodowana jest przez wydzielanie wewnętrzne ciałka żółtego, a nie przez bodźce nerwowe, można by cytować liczne argumenty, np. wyniki przeszczepiania narządów, kastrację itp.. które są przytaczane w literaturze ginekologicznej. To jednak zaprowadziłoby nas zbyt daleko.

Ograniczę się więc tylko do podania dwóch nowych dowodów, które wskazują, że krzywa temperatury (oraz ogólnych procesów życiowych) istotnie uzależniona jest od czynności ciałka żółtego.

Dowód pierwszy: jeśli w czasie operacji przy okazji usunie się ciałko żółte, to nie tylko pojawia się miesiączka, lecz i krzywa temperatury natychmiast opada: cykl przemian zostaje w ten sposób przedwcześnie przerwrany (trudność oceny polega na wzroście temperatury w następstwie każdej operacji). '

Dowód drugi wykazuje całkiem coś innego: jeśli ciałko żółte nadal się utrzymuje zamiast zaniknąć po śmierci jaja, wówczas krzywa ciepłoty nadal utrzymuje się na wyższym poziomie, a nie opada. Tak dzieje się w przypadku ciąży.

Od dawna już wiadomo, że w czasie pierwszych miesięcy ciąży ciałko żółte utrzymuje się nadał, a nawet może się jeszcze rozwijać. Postępujące bujanie błony śluzowej macicy, w zakresie jego rodzaju i znaczenia, znano jednak zawsze lepiej. Dzięki Driessenowi dowiedzieliśmy się o znacznym wytwarzaniu glikogenu w błonie śluzowej macicy w pierwszych miesiącach ciąży. Dzięki badaniom histologicznym stwierdziliśmy, że obrzmienie piersi spowodowane jest postępującym rozrostem tkanki gruczołowej.

Dowiedzieliśmy się więc, że znane nam zjawiska, takie jak przedmiesiączkowy rozwój i czynność ciałka żółtego, piersi i błony śluzowej macicy po zapłodnieniu utrzymują się nadal i że w czasie ciąży – zamiast obniżać się w 16 dniu po owu- lacji – utrzymują się na wysokim poziomie lub nawet jeszcze bardziej się nasilają.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>