Trudności przy stosunkach płciowych uwarunkowane psychicznie

Niektóre postacie zaburzeń rozwoju seksualnego kobiety uwarunkowane są przez wady fizyczne – częściowo wrodzone, częściowo spowodowane zaburzeniami przemiany materii – które przeszkadzają normalnemu rozwojowi i osiągnięciu odpowiednich wielkości narządów płciowych: macica pozostaje mata, wąska i jędrna, oznaczamy ją wtedy mianem macicy infantylnej.

Częściej jednak powstają trudności przy stosunkach płciowych uwarunkowane psychicznie i związane z całością osobowości kobiety, Cechy niedojrzałej osobowości i kompleksy _ powstałe na tle dawno zapomnianych lęków z dzieciństwa lub okresu dojrzewania mogą się uzewnętrzniać jako oziębłość piciovvfa, pochwica (skurcze muskulatury pochwy powodujące ból przy spótkowaniu. lub uniemożliwiające je) lub zaburzenia miesiączkowania.

W skrajnych przypadkach zaburzenia tego rodzaju mogą wieść u kobiety do pełnej awersji przeciwko wszystkiemu, co pozostaje w jakimkolwiek związku ze stosunkiem płciowym. Lżejsze postaci tych zaburzeń są odwracalne i mogą być wyleczone na drodze wzajemnej cierpliwości, zrozumienia i miłości. Współżycie seksualne w małżeństwie wymaga – przede wszystkim w początkowym okresie – troskliwości i delikatności. Dzięki swej zręczności i przychylności w tym okresie mężczyzna pomaga swojej żonie w przezwyciężeniu początkowych lęków i trudności oraz uczy ją radości związanej z odbywaniem dojrzałych stosunków płciowych.

Bardzo rzadko zniechęcenie kobiety do stosunków płciowych oraz wszelkiego rodzaju podniet erotycznych jest tak silne i głęboko zakorzenione, że tylko leczenie przyczyn tego stanu może go usunąć. Wprawdzie trudno jest wyobrazić sobie, że kobieta taka decyduje się na małżeństwo, niemniej zdarza się to, a zarazem doprowadza do tragedii małżeńskich W przypadku takim konieczne jest natychmiastowe szukanie porady u seksuologa lub psychologa – a i wtedy widoki na przyszłość nie są zbyt optymistyczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>