Obawa przed ciążą

Kobiecie w okresie przejściowym oraz po całkowitym ustaniu miesiączki nie sprawia większych trudności zaspokajanie seksualnych potrzeb męża. Przeciwnie – potrzeby jej wychodzą wówczas naprzeciw jego potrzebom, ponieważ kobieta pięćdziesięcioletnia, przyzwyczajona do regularnych stosunków płciowych i kochająca swojego męża, ma z pewnością – mimo ustania czynności jajników nie mniejszą skłonność do spółkowetiia niż jej mąż w tych samych latach: skłonność, klóra zwiększa się jeszcze, ponieważ nie potrzebuje się ona więcej liczyć z możliwością ciąży.

Jeśli nawet, jak opisałem to w pierwszej części, obydwa składniki popędu seksualnego uzależnione są od czynności gruczołów płciowych, mcżc cn jednak – zwłaszcza u kobiety, n której zdolność do spćłkowania nie jest zależna tak jak u mężczyzny od wydzielania tych gruczołów – po ustaniu tej czynności nadal utrzymywać się w stanie nie zmienionym. Dzieje się to wówczas, gdy psychika dostatecznie przyzwyczai się do bodźców tego rodzaju, a uczucie rozkoszy związane z czynnościami seksualnymi zdobywa już tak ć że znaczenie, że staje się niezbędne.

Obawa przed ciążą bywa szczególnie duża zwłaszcza u tych kobiet w latach przejściowych, które uprzednio i radością rodziły dzieci. Jest ona zwykle spowodowana wstydliwością, jaką odczuwa kobieta przy rozmyślaniu, że jej prawie dorosłe dzieci zauważą, te miewa ona jeszcze stosunki płciowe. Wstydliwość ta jest do przyjęcia, gdyż pokrywa się z przykrym uczuciem, jakiego doznają dzieci, gdy zdają sobie sprawę z możliwości współżycia seksualnego rodziców (psychologicznie jest to godne uwagi, mimo że jest tatwe do zrozumienia, jak trudno jest młodym ludziom – nawet takim, którzy są aktywni seksualnie i zaczynają rozumieć znaczenie współżycia seksualnego – pogodzić się z myślą, że rodzice czują to samo co oni. Dopiero później, w bardziej zaawansowanym okresie żyda w pełni zdają sobie z tego sprawę).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>