Krzywa ciążowa

Jestem w stanie przedstawić krzywą temperatury zdrowej, młodej, miesiączkującej co 28 dni kobiety, która w trakcie regularnego sporządzania krzywych mierzyła nadal temperaturę aż do wystąpienia bólów porodowych. Przed ciążą, jak również w późniejszym czasie krzywe wykazywały regularne fa- listę przebiegi. Po „wystąpieniu ciąży nie tynko nie pojawiia się miesiączka, lecz nie doszio również do spadku poziomu krzywej. Temperatura utrzymywała się na tym samym, średnim poziomie aż do końca czwartego miesiąca ciąży (miesiąc ciążowy Jiczy 28 dni, tak jak cykl menstruacyjny): w piątym i szóstym miesiącu zaczęta się powoli i równomiernie obniżać, a od siódmego miesiąca obniżała się szybko. Na początku ósmego miesiąca pojawi) się nowy poziom temperatury odpowiadający średniemu w czasie cyklu menstruacyjnego (a zatem poza okresem ciąży) i utrzymywał się stale przez 12-14 tygodni, aż do rozpoczęcia się bólów porodowych.

Muszę zaniechać przedstawienia tutaj tej prawie 1,5 m długiej krzywej. Jest ona jednak tak bardzo interesująca, że chciałbym ją pokazać chociaż w skrócie, jako krzywą przeglądową. Przebieg tej krzywej ciążowej jest zupełnie zgodny 7 utrzymywaniem się ciałka żółtego ciążowego (corpus !uteum graviditatis), które pozostaje w okresie rozkwitu do końca czwartego miesiąca, po czym powoli zanika.

Krzywa ciążowa nie wykazuje przebiegu falistego, jak krzywa kobiety po okresie przek witania lub dziewczyny, która nie jest jeszcze seksualnie dojrzała – wreszcie jak krzywa mężczyzny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>