Kondom i pessarium

Kondomu używa się już od wieków. Jeśli używany jest umiejętnie i konsekwentnie, jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania ciąży. Jest tani, wszędzie łatwo dostępny oraz względnie prosty w użyciu: dlatego jest stosowany przez wielu ludzi. Główne szkody związane z jego stosowaniem dotyczą strony psychicznej oraz estetycznej: kondom musi być naciągnięty tuż po wystąpieniu erekcji, przez co zaburza rytm i odczucia podczas gry miłosnej oraz następującego spółko- wania. Zaburzenia te mogą dotyczyć mężczyzny i kobiety. Dalsza wada tej metody związana jest z tym, że po ejakulacji musi się zwracać uwagę na to, aby nasienie nie wyciekło z kondomu, gdy zacznie ustępować erekcja członka. Wady powyższe nie zmieniają faktu, że kondom jest-i będzie- bardzo rozpowszechnioną i skuteczną metodą,

Metoda ta była uprzywilejowana przez wielu lekarzy specjalistów w ciągu ponad 50 lat. W ostatnim okresie pessa- rium dopochwowe używane jest rzadziej, nie dlatego że okazało się złe, lecz dlatego że zostało wyparte przez nowoczesną farmakologiczną metodę. .

Korzyść jego polega na tym, że nawet w czasie długiego stosowania okazało się skuteczne i nieszkodliwe. Duża liczba różnorodnych kształtów i wielkości umożliwia dopasowanie go u większości kobiet, niezależnie od tego czy już rodziły czy też nie rodziły: jeśli przy tym jest ono dobrze wprowadzone i dopasowane, nie powinno być spostrzegane ani od- cżuwane zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę, Największą zaletą pessarium jest jego pośredni związek ze spółkowa- niem. Można go wprowadzić do pochwy na 2-3 godziny przed spólkowaniem oraz usunąć po 6-8 godzinach. Ma ono oczywiście i pewne wady. Na początku pessarium powinno być , dopasowane przez lekarza, lub wyuczoną w tym celu osobę z wykształceniem medycznym. Gdy zaś kobieta nabędzie La- kiej wprawy, że bez nadzoru może wprowadzać pessarium, upewnienie się czy tkwi ono we właściwym miejscu wymaga pewnej zręczności manualnej. Nie należy jednak przeceniać tej trudności, gdyż wiele kobiet ma pewne doświadczenia ze stosowania tamponów pochwowych w czasie miesiączki, tak że znają one anatomię miednicy oraz kierunek pochwy.

Pessarium używane jest razem z plemnikobójczą galaretką lub pianą, a czasami nawet razem z rozpuszczalnym pessarium chemicznym. Dla kobiety, która niechętnie odnosi się do dotykania własnych narządów płciowych używanie pessarium może być nieprzyjemne, Jednakże wiele kobiet uważa technikę stosowania pessarium za prostą i skuteczną, oraz przedkłada ją ponad inne ze względu na to, że jest to metoda, która może być przez nie bezpośrednio kontrolowana. Chociaż popularność tej metody w ostatnim czasie nieco spadła, prawdopodobnie będzie ona stosowana jeszcze przez wiele lat, zwłaszcza gdy o radę proszeni będą lekarze o bardziej konserwatywnym nastawieniu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>