Argumenty za i przeciw społkowaniu podczas ciąży cz. II

Dalsze przeciwwskazanie stanowi podatność na uszkodzenie miękkiej, nabrzmiałej tkanki kanału rodnego kobiety, która w czasie ciąży jest o wiele większa niż podczas menstruacji. Zrozumiale jest, że w następstwie tego mogą powstawać podczas spólkowania małe pęknięcia, które – z powodu groźby krwawienia śluzówki, zranionej, a więc stanowiącej wrota zakażenia – mogą mieć większe znaczenie niż podczas menstruacji. Większe pęknięcia, powodujące dosłownie tryskania krwią ciężarnej, przedstawiają niebezpieczeństwo dla życia, przede wszyslkim wskutek wykrwawienia. Większe pęknięcia przy spółkowaniu podczas ciąży, o ile nie są wywołane nadzwyczajną brutalnością, zdarzają się jednak w praktyce niezwykle rzadko {co może być wynikiem istniejącego w tym czasie rozszerzenia pochwy oraz większej rozciągliwości jej ścian). Można uniknąć również maiych i najmniejszych uszkodzeń powstających najczęściej w obrębie wejścia do pochwy, gdy zachowuje się odpowiednią ostrożność oraz zważa się na oberność dostatecznej ilości śluzu umożliwiającego łatwe ślizganie się członka.

Ściśle biorąc, argument ten przemawia mniej przeciwko spółkowaniu w czasie ciąży, a bardziej za zachowaniem koniecznej ostrożności w czasie jego odbywania.

Jeszcze słabszy jest zarzut przeciwko spółkowaniu w czasie ciąży, podnoszony przez przeciwników jego odbywania, a związany z istnieniem uwypuklenia brzucha kobiety. Jeśli nawet prawdą jest, że w późnych miesiącach ciąży spólkowa- nie powoduje silny ucisk na macicę, to prawdą jest również, że można mu iatwo zapobiec przez przyjęcie odpowiedniego ułożenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>